نشانی: کرج – ابتدای اتوبان کرج قزوین – شهرک صنعتی بهارستان – فاز ۲ – سروستان شمالی – نبش گلستان دهم
شماره های تماس:
02634704039 - 02634703029
ثبت سفارش

تاریخ زن

بر روی محصولات مختلف اطلاعاتی درج شده است که متناسب با حساسیت آن محصول می باشد به عنوان مثال تاریخ تولید و انقضا برای محصولاتی مانند مواد غذایی، نوشیدنی و مواد دارویی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا با سلامت مردم در ارتباط می باشد. برای درج این اطلاعات بر روی محصولات از دستگاه های مختلفی استفاده می شود که یکی از آن ها، دستگاه تاریخ زن لیزری نام دارد. در این مقاله می خواهیم به بررسی این دستگاه بپردازیم پس ما را همراهی کنید.

دستگاه تاریخ زن لیزری چیست؟

با توجه به تعریفی که از لیزر ارائه دادیم اکنون نوبت معرفی دستگاه تاریخ زن لیزری می باشد. یکی از انواع دستگاه هایی که برای درج اطلاعات بر روی محصولات مورد استفاده قرار می گیرد، دستگاه تاریخ زن لیزری نام دارد. از این دستگاه برای حکاکی لیزری و چاپ اطلاعاتی مانند تاریخ تولید و انقضا، لوگو، قیمت، بارکد و … استفاده می شود. این دستگاه جزء پرینتر های صنعتی محسوب می شود با این تفاوت که به جای جوهر از لیزر برای چاپ اطلاعات استفاده می کند.

از این دستگاه برای چاپ بر روی سطوح مختلف پلاستیکی، فلزی، شیشه ای، چوبی و … استفاده می شود و دوام اطلاعات چاپ شده با این دستگاه بالا می باشد. به تدریج این دستگاه در حال پیشرفت است و کم کم در حال ارزان شدن و فراگیر شدن می باشد به نحوی که در دسترس همه مردم جامعه قرار خواهد گرفت.

لیبل چسبان

استفاده از دستگاه تاریخ زن لیزری چه ضرورتی دارد؟

در برخی از صنایع برای چاپ اطلاعات بر روی بسته بندی محصولات از دستگاه هایی استفاده می شود که با جوهر کار می کنند اما محصولاتی نیز وجود دارند که امکان استفاده از جوهر بر روی آن ها وجود ندارد. به عنوان مثال اگر اطلاعات بر روی سطح فلزی و شیشه ای به وسیله جوهر چاپ شود، ماندگاری کمی داشته و زود از بین می رود. به همین دلیل در این صنایع بهتر است از تکنولوژی لیزر استفاده شود.

انواع تاریخ زن لیزری

با توجه به جنس محلی که باید چاپ بر روی آن انجام شود، نوع دستگاه تاریخ زن لیزری نیز متفاوت است و توان دستگاه نیز مختلف می باشد طوری که در بازار انواع مختلفی از دستگاه تاریخ زن لیزری با قدرت و توان متفاوت وجود دارد. در ادامه به انواع آن می پردازیم.

دستگاه لیزر گاز کربنیک CO2

برای حک لیزری بر روی پت PET می توانید از لیزر های گاز کربنیک استفاده کنید. این نوع دستگاه تاریخ زن لیزری آسیبی به این نوع محصولات وارد نمی کند.

دستگاه لیزر فایبر

در بازار کنونی دستگاه لیزر فایبر مورد توجه و استقبال قرار گرفته است. برای سطوح براق فلزی می توانید از این نوع دستگاه لیزر استفاده کنید. بر روی سطوح براق فلزی شاید سایر دستگاه لیزری، نتوانند چیزی چاپ کنند و فقط با این دستگاه می توان کار چاپ را بر روی آن ها انجام داد.

دستگاه لیزر فرابنفش

دستگاه لیزر فرابنفش کار خود را بسیار دقیق انجام می دهد به همین دلیل در مواردی که باید اطلاعات با دقت و کیفیت بالایی بر روی محصول مورد نظر چپ شود بهتر است از این دستگاه تاریخ زن لیزری استفاده کرد.

دستگاه لیزر یاگ

این دستگاه لیزر از نوع قدیمی این دستگاه لیزر می باشد.

در انتخاب دستگاه تاریخ زن لیزری به چه نکاتی توجه کنیم؟

زمانی که قصد خرید یکی از این دستگاه ها را دارید بهتر است اطلاعات خود را بالا ببرید تا بتوانید خریدی به صرفه و با کیفیت داشته باشید.

 • به طول عمرشان توجه کنید. دستگاه های تاریخ زن لیزری طول عمر متفاوتی دارند. نسخه های قدیمی تر این دستگاه عمری چند هزار ساعته دارند و نسخه های جدید تر تا چند ده هزار ساعت نیز می توانند برای شما کار کنند. برای انتخاب هر کدام از این دستگاه ها به نیاز روزانه خود توجه داشته باشید.
 • توجه داشته باشید که می خواهید بر روی محصولات ثابت عمل چاپ را انجام دهید و یا بر روی محصولات در حال حرکت زیرا برخی از این دستگاه ها توان چاپ لیزری بر روی محصولات در حال حرکت را ندارند و برای کارگاه هایی مفید ند که محصولات را مثلا بر روی میز قرار می دهند و سپس اطلاعات را بر روی آن ها چاپ می نمایند. در مقابل، دستگاه های تاریخ زن لیزری دیگری نیز وجود دارد که قادر بر روی محصولاتی که در روی نوار نقاله در حال حرکت هستند، اطلاعات را چاپ نماید.
 • به جنس محصولاتی که قرار است تاریخ زنی بر روی آن ها انجام شود دقت کنید. بهتر است دستگاه تاریخ زن لیزری را انتخاب نمایید که متناسب با جنس محصولات شما است و توان حکاکی بر روی آن ها را دارد. اینگونه می توانید کیفیت کارتان را بالا ببرید و ماندگاری اطلاعات بر روی آن ها را نیز افزایش دهید.
 • به قیمت دستگاه ها توجه کنید و مطابق بودجه ای که دارید خرید خود را انجام دهید. دستگاه های تاریخ زن لیزری با توجه به ویژگی هایی که دارند قیمت های متفاوتی نیز دارد. این ویژگی ها و فاکتور های موثر بر قیمت آن ها عبارتند از:
 • توان و نوع دستگاه تیوب دستگاه لیزر
 • اندازه میز دستگاه لیزر
 • نوع برد اصلی به کار رفته در آن
 • آپشن هایی که دارد مثلا دارا بودن میز متحرک برقی و …
 • کیفیت دستگاه های و قطعات جانبی آن
 • ضمانت نامه و خدمات پس از فروش آن
 • در صورتی که سطح مورد نظر برای چاپ اطلاعات غیر فلزی است، بهتر است دستگاه تاریخ زن لیزری را خریداری کنید که وات کمتری دارد.
 • دستگاهی را خریداری کنید که برند معتبری دارد و از خرید کردن دستگاه های نا معتبر خودداری کنید.
 • کیفیت چاپ لیزری با قدرت تیوب لیزر نسبت عکس دارد یعنی هر چقدر قدرت تیوب زیاد باشد، کیفیت چاپ و دقت آن کاهش می یابد.
 • تیوب لیزری که بر روی دستگاه نصب شده است قابلیت تعویض و ارتقا را دارد با این شرط که پاور تغذیه دستگاه نیز متناسب با آن تغییر کند.

با توجه به اطلاعاتی که درباره دستگاه تاریخ زن لیزری کسب کردید می توانید بهترین و متناسب ترین دستگاه تاریخ زن لیزری را برای کار خود انتخاب نمایید البته به شرطی که همه جوانب کار خود را نیز در نظر گرفته باشید.